Gabinety Stomatologiczne
Zdrowe zeby oraz ich leczenie

Przeciwstawianie się tłumieniu nauki

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Wszyscy lekarze napotykają pacjentów, którzy wyrażają preferencje dla terapii nie opartych na dowodach – na przykład żywności organicznej na choroby wieńcowe lub oczyszczalni oczyszczonej z powodu raka. Osobiście nigdy nie wymyśliłem skutecznej odpowiedzi. Oferuję fakty, a potem, wyczuwając, że nigdzie nie dochodzę, oferuję więcej faktów. Mrugam gwałtownie, aby nie przewracać oczami. W końcu uciekam się do oświadczeń nauczanych w szkole medycznej: Rozumiem, że tak właśnie wierzysz , chociaż mój język ciała na pewno mnie zdradza. Nic dziwnego, że nie udało mi się przezwyciężyć niedowierzania nauki. I chociaż wielu lekarzy może podejść do tego wyzwania z większą zręcznością jeden na jeden, jako społeczność naukowa, często wydajemy się być uwięzieni w podobnej dynamice. Niezależnie od tego, czy chodzi o naukę o szczepionki, zmianę klimatu czy kontrolę broni palnej, mamy tendencję do nieustannego podkreślania pokrewnych dowodów, a kiedy to się nie udaje, wydzielają zbiorowy sens niesmaku. Teraz administracja amerykańska, która wykazała wytrwałe lekceważenie prawdy, podniosła niepokój nie tylko, że zderzenie nauki z wiarą nasili się, ale także, że nauka może zostać szczerze stłumiona. Prezydent Donald Trump nazwał zmiany klimatyczne mistyfikacją , wyraził sceptycyzm w kwestii szczepionek i wyznaczył na szefa Agencji Ochrony Środowiska człowieka, który walczył przeciwko swojej misji. Członkowie jednej federalnej agencji zostali rzekomo poproszeni o ujawnienie swoich poglądów na temat nauki o klimacie, a inni federalni naukowcy rzekomo spotykają się z nakazami gagowymi, zabraniającymi im uczestniczenia w konferencjach naukowych lub komunikowania swoich odkryć. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) niedawno odroczyły planowany szczyt klimatyczno-zdrowotny, choć ten ruch mógł być ostrzeżeniem, mającym na celu uspokojenie administracji, na której opiera się agencja.
Czy w obliczu tłumienia nauki naukowcy powinni się opierać, czy spokojnie kontynuować swoją pracę. Opór wydaje się niezbędny. To, że odroczenie CDC skłoniło koalicję do sformowania i zorganizowania alternatywnego spotkania (patrz artykuł Huntera i innych) przypomina nam, że opór jest tak samo skuteczny, jak zapewnienie skutecznego rozpowszechniania wyników, jak i dalsze prowadzenie nauki. Ale kluczowe jest zrozumienie, że tłumienie nauki nie powoduje niewiary; raczej niedowierzanie, szczególnie nauki dotyczące wysoce upolitycznionych tematów, takich jak zmiana klimatu, tworzy środowisko kulturowe, w którym tolerowane jest tłumienie nauki. Tak więc prawdziwe pytanie brzmi: jak skutecznie stawiać opór. Jak przekonać sceptyczną publiczność do wiary w naukę.
Po pierwsze, musimy przestać przyjmować, że niedowiarstwo musi koniecznie odzwierciedlać deficyt wiedzy, a zatem może zostać naprawione przez fakty. Gdy zwątpienie jest uwikłane w tożsamość kulturową lub silne emocje, fakty często nie tylko nie przekonują, ale mogą pogłębić sceptycyzm1. Zjawisko to, często nazywane tendencyjną asymilacją , zostało zademonstrowane w wielu kwestiach, od kara śmierci w związku ze zmianą klimatu na szczepionki.2 Jedno z badań wykazało, że rodzice, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci, stali się jeszcze mniej skłonni do szczepienia się, gdy otrzymali informacje obalające mit, że szczepionki powodują autyzm3. Nieco sprzeczne z intuicją, ta tendencja nie odzwierciedla braku inteligencji; w rzeczywistości, jeśli chodzi o naukę o klimacie, ludzie, którzy wykazują wyższy poziom zrozumienia nauki, są również najbardziej kompetentni w usuwaniu dowodów kwestionujących ich przekonania1. Ponadto, skłonność do odrzucania dowodów zagrażających naszej tożsamości lub wierzeniom jest bezstronna: liberałowie na przykład znacznie częściej niż konserwatyści odrzucają naukę sugerującą, że genetycznie zmodyfikowana żywność jest bezpieczna
[patrz też: lisinoratio, lapacho czerwone, dzika droga cda ]

Tags: , ,

No Responses to “Przeciwstawianie się tłumieniu nauki”

 1. Lilia Says:

  Testy kliniczne kazdy wie jak sa prowadzone

 2. Esquire Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: wanna z kabiną prysznicową[...]

 3. Szymon Says:

  A ja myslalam, ze mi magnezu brakuje

 4. Oliwier Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: sklepy z okularami[...]

 5. Trip Says:

  Mojej siostrze, w wieku 10 lat usunęli wyrostek

 6. Marcel Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu serum do włosów[...]

 7. Aniela Says:

  Gorzej….bezmyślność i dramatyczna buta niewiedzy

Powiązane tematy z artykułem: dzika droga cda lapacho czerwone lisinoratio